METABOLİK CERRAHİ

METABOLİK CERRAHİ

Metabolik Cerrahi ; Diyabet çok eskiden beri bilinen ve vücudun birçok mekanizmasını (Kalp damar, Böbrek, Göz,Sinir sistemi,Cilt vb) kötü etkileyen bir hastalıktır. Günümüzde Tip 2 Diyabet dediğimiz halk arasında sonradan olma şeker hastalığı diye bilinen hastalığın artık Laparaskopik Cerrahi Yöntemle (İlealinterpozisyon) tedavisi mümkün.

 

Bu yöntemle Tip 2 diyabette vücudumuzda bulunan ancak yararlanamadığımız insülin yararlı hale gelmekte ve gerek dışarıdan kullanılan insülin mikatrı gerekse  ağızdan alınan anidiabetik ilaçların miktarı azalmakta ve nihayetindede tamamen ortadan kalkmaktadır.

Peki bu etki nasıl oluşmaktadır kısaca ondan bahsedelim;

Bu ameliyatta midenin fundusu içeren bölümü alınır ve incebarsakla ilişkisi yeniden düzenlenir .Böylece vücuttaki insülinin salınımı ve yararlanımında etkili olan birtakım barsak kökenli hormonların etkinliği artırılır. İnkretin denilen ve ileumun son kısmından gıda teması ile salgılanan hormon miktarı artar buda vücuttaki insülinin salınımını artırır. Oniki barsaktan salgılanan ve insülin üzerine olumsuz etkileri olan anti-inkretinler ise bu ameliyatla oniki parmak barsağı devredışı kaldığı için azalır. Bunların yanında midenin fundusundan salgılanan ve Gherelin denen açlık hissettiren hormon bu (metabolik cerrahi) ameliyatla azaldığından insülin üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kalkar.

Tüm bu etkiler Tip 2 Diyabetlilerde insülin ve ilaç kullanımını zaman içinde tamamen ortadan kaldırır.

Bu ameliyat Tip 1 diyabetlilerde uygulanmaz.Çünkü bu hastalarda vücutta insülin doğuştan bulunmamaktadır.

SAYFALAR
TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Diğer Hizmetler