TROİD

Tiroid Hormonlarının Görevi Nedir?

 

T4 ve T3 hormonları vücudumuzun metabolizmasını düzenler ve ayrıca metabolizmanın hızını kontrol ederler. Eğer çok hormon salgılanırsa metabolizma hızlanır ve hipertiroidi hastalığı gelişir. Hipertiroidi durumunda kalp hızı artarak çarpıntı şikayeti oluşurken, bağırsak hareketi artar ve ishal yapabilir. Eğer tiroid hormonu çok az salgılanırsa bu duruma hipotiroidi denir. Hipo=az, Hiper=fazla anlamına gelmektedir. Hipotiroidi oluşunca metabolizma yavaşlar, kalp hızı azalır ve barsak hareketleri azalarak kabızlık ortaya çıkar.

Tiroid Bezinin İyi Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hastanın kanındaki T3, T4 ve TSH hormonlarının ölçülmesi ile tiroid bezinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olunur.

 

Tiroid Bezinin Hastalıkları Nelerdir?

 

- Guatr : Tiroid bezinin büyümesine guatr denir.

- Nodül : Nodül, tiroid bezinin içinde normal dışı doku oluşmasıdır.

- Tiroidit : Tiroid bezinin iltihabına denir. Bezde ağrı vardır.

- Hipertiroidi : T4 ve T3 hormonlarının bezden aşırı salgılanması durumudur.

- Hipotiroidi : Tiroid hormonlarının (T4 ve T3) az salgılanması durumudur.

 

Tiroid Hastalığı Gelişme Riski Kimlerde Vardır?

 

- Tiroid hastalığı gelişme riski şu kişilerde fazladır:

- İyod eksikliği olan bölgede yaşayan veya yeterli iyod almayanlarda

- Ailesinde tiroid hastalığı olanlarda

- Diabetes mellitus (şeker hastalığı), romatoid artrit ve persiniyöz anemisi olanlarda

- Gebe kadınlar ve yeni anne olanlarda

- 60 yaşın üzerindeki kadınlarda

- 70 yaşın üzerindeki erkeklerde

- Kanser nedeniyle baş ve boyuna radyoterapi (ışın tedavisi) yapılanlarda

- Bazı ilaçları kullananlar (lityum, amiodaron ve interferon gibi).

 

Tiroid Nodülleri (Nodüler Guatr)

 

Tiroid nodülleri tiroid bezi içinde oluşan ve bezin normal dokusuna benzemeyen leblebi veya ceviz büyüklüğünde olabilen anormal dokulardır.Nodüller için en önemli endişe konusu % 5'inde tiroid kanseri olmasıdır.Nodüllerin % 50'si tek nodül, % 50'si çok nodül (multipli nodül) olarak bulunur. Tek nodül veya çok nodül de olsa kanser oranı aynıdır (% 5).Nodüller elle muayene sırasında saptanabildiği gibi tiroid ultrasonu ile de saptanır.

 

Şikayet ve belirtiler :

 

Nodüler guatrı olan hastaların çoğunda herhangi bir şikayet yoktur. Boyunda şişkinlik olabilir. Bazen nodül içine kanama olursa ağrı oluşabilir. Nodül çok büyürse baskı yaparak nefes darlığı ve yemek yeme de sıkıntı yapabilir.

 

Tedavi :

 

Klinigimizde "Troid Nodülü Ameliyatı" başarı ile yapılmaktadır. Tedavinin nasıl yapılacağı konusunda nodülden yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisinin patoloji sonucu çok büyük önem taşır. Biyopsi patoloji sonucunda kanser veya kanser yönünden şüphe varsa hasta ameliyata verilir. Kanser olmayan iyi huylu nodüllerde levotiroksin tedavisi (Tefor veya Levotiron) yapılabildiği gibi ilaç vermeden sadece takip de yapılabilir. Nodülün çapı 3 cm' den büyükse, gittikçe büyüyorsa, hızlı büyüme varsa ve boyunda lenf bezleri varsa kanser riski arttığından cerrahi tedavi (ameliyat) yapılması uygundur. Multinodüler guatr dediğimiz bir bezde birden fazla nodül olması durumunda yine önce biyopsi yapılır. Multinodüler guatrlı hastalarda seçilecek tedavi cerrahi tedavidir.

 

İlaç tedavisi de yapılabilirse de tedaviye yanıt azdır.Sıcak nodüllerde hormonlar normal ise sadece takip yapılabilir. Eğer sıcak nodüllerde hormonlar yüksek ise (hipertiroidi varsa) önce ilaç tedavisiyle hastanın hormonları normal düzeye getirilir ve ardından radyoaktif iyod tedavisi veya ameliyat yapılır.Nodüler guatrlı hastalar iyodlu tuz ve iyod içeren öksürük şurupları kullanmamalıdır. Ayrıca röntgen filmleri çekilirken koldan yapılan ilaçların iyodlu olduğu unutulmamalı ve bunun için röntgen çeken doktora bilgi verilmelidir. Nodüler guatrlı hastalar piyasada bulunan Billur Tuz veya Salina firmalarının ürettikleri, kendiğinden tuzluklu, iyotsuz tuz yemelidirler.İçerik giriniz

SAYFALAR
TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Diğer Hizmetler